Havuzlarda Aydınlatma Malzemeleri

Havuzlar yaz aylarının vazgeçilmezleri olmasının yanı sıra gece geç saatlere kadar yazın kavurucu sıcağından uzak durmanın da en ideal seçimleri arasında yer alır. Bu sebep ile havuz bakım malzemeleri gibi havuz lambaları da büyük önem taşır. Havuz lambaları havuz yüzeyinde ve çevresinde gerekli olan aydınlatma imkânını sağlar. Havuz lambalarının sağlamış olduğu bu avantajlar nedeni ile insanlar havuzlarını kullanılırken oldukça rahat ederler. Özellikle toplumsal alanda bulunan havuzlarda havuz lambaları en önemli unsurlar içerisinde yer alır.

image

Süs ve yüzme havuzlarında kullanılan havuz lambaları, özel malzeme ve yapıları sayesinde su ile temas ettikleri halde sorunsuz bir şekilde çalışma kabiliyetine sahiptirler. Havuz aydınlatmasında kullanılan bu lambalar, genellikle kırmızı, mavi ve yeşil renklerde bulunurlar. Kişilerin tercihine göre aralarında beyaz rengin de dâhil olduğu birçok farklı renkte havuz lambası bulabilmek mümkündür.

Havuz Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Havuz kurulumunda dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de şüphesiz aydınlatmalardır. Havuz aydınlatması yapılırken havuzun türüne ve cinsine uygun havuz lambaları tercih edilmelidir. Yüzme havuzlarında kullanılan lambalar süs havuzlarına uyum sağlamadığı gibi süs havuzlarında kullanılan aydınlatma malzemeleri de yüzme havuzları için uygun değildir. Yüzme havuzlarında orta boyutlarda genellikle LED lambalar tercih edilir. Öyle ki LED lambalar, kullanmış olduğu çok az bir enerji ile yüksek oranda verim sağlar.

Bunun aksine süs havuzlarında daha küçük ebatlara sahip yüksek güçteki genel anlamda fiskiye tipindeki lambalar kullanılır. Havuz lambası kategorilerinde fıskiyeli süs havuzu lambası, süs havuz lambaları havuzu lambası, kuru havuz lambası, kovanlı yüzme havuzu lambası, sıva üstü yüzme havuzu lambası ve PAR 56 yüzme havuzu lambası gibi birçok alternatif bulunur.

image

Havuz Lambası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

image

Havuz lambası alımlarında birçok farklı türde ürünlere ulaşılabileceğinden, ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Havuz lambasının alımında öncelikle havuzun ışık ihtiyacı tespit edilmeli, havuz aydınlatma elmanının gücüne ve kapasitesine doğru karar verilmelidir. Havuz lambaları alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmeli ve içerik bakımından sunulan alternatifler de dikkate alınmalıdır.

Havuz lambalarında LED havuz lambası, epoksi reçine dolgulu havuz lambası, paslanmaz çelik kasalı havuz lambası, alüminyum PCB kart havuz lambası, değiştirilebilir lamba ve 12 volt ile çalışan havuz lambaları gibi alternatifler mevcuttur. Sunulan bu alternatifler arasında en çok led lambalar tercih edilir. Led lambalar maliyet ve verim açısından en ideal seçimdir. Havuz lambaları ürün çeşitlerine web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.