Hea Profilleri

image

İnşaat sektöründe özellikle ülkemizde en çok dikkat edilmesi gereken depreme dayanıklı evlerin yapımında, yetkililerin verdiği standartlarda ve malzemelerde binaların yapılmasıdır. 1999 depremi ülkemiz için acı ve kayıp bir deneyim oldu. Bu nedenle yeni yapılan binaların depreme dayanıklı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Yeni taşınan insanların da evlerine taşınmadan önce, binanın depreme dayanıklılık seviyelerini araştırmaları gerekiyor.

Son yıllarda inşaat ve otomobil sanayisinde gözlemlediğimiz teknik gelişmeler sayesinde, insan hayatını koruyan ve geri dönüşüm kolaylığı sağlayarak çevre dostu özelliğini ön plana çıkaran malzemelerin kullanım sayısı çok arttı. Bu artış sayesinde bilinçlenen sektör, global dünyada olduğu gibi insan sağlığına önem veren ve çevre dostu malzemeleri kullanmaya başladı.

Depreme Dayanıklı Malzemelerin Kullanımı Arttı

Binaların dayanıklılık seviyesini arttıran hea malzemesi yüksek astrofizik işlemlerinden geçirilmiş çelik ve metal malzemelere verilen isim. Bu malzeme kolay taşınabilmesi ve sağlam yapısıyla çelik binalarda daha çok kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Çelik binaların dışında, tuğladan yapılan evlerin güçlendirilmesinde de kullanılabilen ürün, son birkaç yılda daha çok tercih edilmeye başladı.

Geri Dönüşümlü Kaynak Korumalı

Geri dönüşüm işlemleri çevre dostu olan ve kirliliği önleyen çalışmalardır. Günümüzde plastikten çeliğe, günümüzde hala kullanılan pillerden, kâğıda kadar birçok maddenin geri dönüşümü yapılabiliyor. Geri dönüşümü kolaylıkla yapılabilen malzemeler arasında yer alan hea bu özelliğiyle demir çelik kaynaklarının da korunabilmesine ön ayak oluyor. Günümüzde mimarlar tarafından tavsiye edilen ürünün, taşıma ve dayanıklılık kapasitesi çok yüksek. Binanın temellerinden en üst kısımlarına kadar kullanılan malzemenin, taşınması çok kolaydır.

Arabaların Motorlarında Kullanılıyor

Her açıdan pratik ve dayanıklı bir malzeme olan hea, arabaların motorlarında kullanılarak oto sanayide de yerini buldu. Malzemenin dayanıklı olması sayesinde motorun herhangi bir darbeye karşı hasar almasını önleyen ürün, her boyutta üretilebildiği için kullanım alanları genişlemeye başladı.

Özellikle son zamanlarda mimari yapıların teknolojiyle gelişmesi ve arabaların motor üretiminde de kullanılabilmesi, ürünün daha geniş alanlara yayılmasını sağladı. Geri dönüşüm oranı yüksek ve pratik çözümler sunan malzemeyi https://www.esnmetal.com/hea-profil/ sitesinden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Hea

Hea (yüksek enerjili astrofizik), yani yüksek enerjili astrofizik tarafından üretilen çelik veya demirli metallere verilen isimdir. Profiller H harfine benzer. Geniş açılı profillerdir. Bu metallerin özelliklerine göre HEA ve HEB tipleri mevcuttur.

Son yıllarda hea termal profillerin kullanımı artmıştır. Değişen yeni statik düzenlemelere göre özellikle inşaat sektöründe insanlar bu açıklamaları sürdürmek için kiriş ısıtma profillerini kullanmaya başlamıştır.

Termal profil, hafif olması ve yer kaplamaması nedeniyle oldukça kullanışlıdır. Bu yardımcı program sayesinde mimari projelerde kullanımı artmaya başlamıştır. Yüksek yük kapasiteli bu profiller endüstriyel tesis ve otomotiv sektörlerinde kabul görmeye başlamıştır. Bu geri dönüştürülebilir profiller, atıldıktan sonra yeniden kullanılabilir. Bu, yeni kaynaklardan tasarruf sağlar.

Hea Profillerin Kullanım Alanları

Çelik yapı büyüdükçe profil kullanımı da artmaktadır. Heaprofiller, dayanıklılıkları nedeniyle özellikle çelik yapılarda tercih edilmektedir. Ülkemiz deprem bölgesi olduğu için bu çelik profiller dayanıklılık ve sağlamlıkları nedeniyle inşaat projelerinin vazgeçilmezidir. Son zamanlarda çelik yapılar, çelik yollar, çelik köprüler, çelik alışveriş merkezleri ve çelik binaların artması nedeniyle termal profillerin kullanımı artmıştır.

Betonarme yapıların mukavemetini arttırmak için kullanılır. Ülkemiz deprem bölgesinde olduğu için bu profil binanın kolonlarını güçlendirmek için kullanılabilir. Aynı zamanda otomotiv endüstrisinde motor imalatında da kullanılmaktadır. Bunun nedeni, bir çarpışma durumunda paslanmaması ve yüksek dayanıklılığa sahip olması, böylece motor hasarını azaltmasıdır. Bu sayede kazadan sonra da para biriktirmiş oldu. Hafifliği sayesinde aracın ağırlığını da azaltır.

Hea Profillerin Teknik Özellikleri

Boyutuna bağlı olarak HEA100, HEA200, HEA300 vb. HEA100 en küçük profildir. Genişlik 96 mm, yükseklik 100 mm, kalınlık 8 mm, ağırlık 16.7 kg/m. En büyük profil HEA600'dür. Boyutları 300 mm genişlik, 590 mm yükseklik, 13 mm kalınlık ve 178 kg/m ağırlıktır. Tabii ki HEA1000 de özel istek üzerine üretilebilir. Kaynak ile çok kolay bir şekilde monte edilebilirler. Hea profili yüksek eğilme mukavemetine ve eğilme mukavemetine sahiptir.

Hea çelik profil satın alırken flanşın genişliğine ve yüksekliğine dikkat ediniz. Flanş kafası anlamına gelir. H harfinin başındaki ve sonundaki I benzeri yapı, başlığın genişliğidir. Sağlam çelik profil yüksek sıcaklıklara dayanabilir, böylece bina şiddetli yangınlara çökmeden dayanabilir. Bu özellik sayesinde, uzmanların gelecekte bu profilleri yangın sigortası çerçevesinde kullanmak için şartlar araması bekleniyor. https://www.esnmetal.com/hea-profil/ sitesinden satın alabilirsiniz.